- Kategorie blogu
- Štítky blogu
- aerárium
- skleněná koule
- svatební floristika



Sledujte nás na FACEBOOKu
Můžete využít moderní platby















Proč slavíme Dušičky
Podzim jako by byl svou melancholickou náladou obdobím přímo předurčeným ke vzpomínání. Právě v tento čas tak slavíme tzv. Dušičky. Co to vlastně je?
Svátek můžeme najít pod řadou názvů, v kalendáři najdete uvedeno Památka zesnulých. Tento den připadá konkrétně na 2. listopadu. Z lidového názvu Dušičky lze odvodit jeho podstata. Během něj se křesťanských zvyklostí vzpomíná na zemřelé.
Tradici Dušiček konkrétně založila římskokatolická církev. Věřící se v tento den modlí za duše zesnulých. Dušičky jsou však zakotveny i v současné společnosti, v převážné míře ateisticky zaměřené.
Bez ohledu na příslušnost k víře si v tento den připomínáme všechny ty, kteří už mezi námi nejsou. Proto se tradičně chodí na hřbitov, kde se hroby zdobí věnci a květinami nebo jinými dekoracemi.
Původ tohoto svátku je ale mnohem hlubší. Ačkoli se jeho dnešní podoba odvozuje od konkrétní události, úplné počátky svátku lze vysledovat v dobách předkřesťanských u Keltů.
Ti zapalovali ohně, protože věřili, že duše mrtvých pak přijdou, mohou se u nich ohřát a symbolicky tak pobudou na chvíli opět se živými.
Onou událostí předznamenávající současné vnímání Dušiček bylo vysvěcení římského Pantheonu v 7. století, kdy se vzpomínalo na ty, kterým se podařilo dosáhnout věčné blaženosti. Na její paměť pak slavíme Svátek všech svatých. Den poté je pak právě věnován i vzpomínce na ty, kteří oné blaženosti zatím naopak nedošli.
Jak se Dušičky slaví
Kromě návštěvy hřbitova, péče o hrob a tichého vzpomínání se v lidové slovesnosti tradičně Dušičky pojí s celou řadou zvyklostí a pověr, například s výrobou typického pečiva ve tvaru kostí. V anglosaském světě se naproti tomu slaví v poněkud jiném duchu.
Namísto klidného vzpomínání na ty, kteří už s námi nejsou, se hlavně v Americe tradičně drží Halloween provázený barevnými kostýmy a tradiční koledou plnou pamlsků, na kterou se vypravují děti.
Nese se tak v podstatně veselejším duchu než tuzemské Dušičky. Halloween se odehrává dříve, konkrétně 31. října, tedy den před Svátkem všech svatých.
I u nás se zvolna Halloween začíná prosazovat a dýně bývají typickou podzimní dekorací mnoha domů. Přestože bývá řadou lidí vnímán jakožto svátek importovaný, a tedy do značné míry „cizí“ a Dušičky jsou v českých zemích zakořeněny bezesporu silněji, faktem z historického hlediska zůstává, že je to právě Halloween, který má nejblíže k původnímu keltskému svátku zvanému Samhain.
Svátek zemřelých na sebe tedy bere celou řadu podob napříč světem. Ať se rozhodnete vyrazit k hrobům svých nejbližších, zapálíte si svíčku pouze doma a potichu zavzpomínáte, půjdete do kostela anebo je vám bližší lehce strašidelný Halloween, důležité je, že věnujete myšlenku všem těm, kteří nějakým způsobem hráli roli ve vašem životě.