Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
Blog
Vzpomínku na našeho blízkého, který už není mezi námi, můžeme posílit zapálením světla na místě jeho posledního odpočinku.
06.09.2022
Vzpomínku na našeho blízkého, který už není mezi námi, můžeme posílit zapálením světla na místě jeho posledního odpočinku.
Vzpomínku na našeho blízkého, který už není mezi námi, můžeme posílit zapálením světla na místě jeho posledního odpočinku. Světlo je symbolem věčného ... číst celé
Podzim je časem, kdy můžeme popustit uzdu své fantazii a kreativitě
06.09.2022
Podzim je časem, kdy můžeme popustit uzdu své fantazii a kreativitě
Podzim je časem, kdy můžeme popustit uzdu své fantazii a kreativitě a vytvořit si dekoraci, která nám bude připomínat, že podzim rozhodně není smutné ... číst celé
Umělé plody dekorace, jako živé.
23.08.2022
Umělé plody dekorace, jako živé.
Při výrobě dekorací nemusíme používat pouze přírodní materiály. Výrobci nabízejí široké možnosti v oblasti umělých prvků. Obě varianty můžete kombinov... číst celé
Zobrazit všechny články

Sledujte nás na FACEBOOKu

 

Můžete využít moderní platby

/fotky65856/www.thepay.cz_1.png

 

HODNOCENÍ ZÁKAZNÍKŮ

Přidáno 05. 06. 2022
100%
rychlý a přehledný obchod
 
Přidáno 02. 06. 2022
100%
Velmi dobrý

Přidáno 09. 05. 2022

100%
rychlost dodání, skvělá komunikace,
kvalitně zabaleno

 

 

                                                      

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Proč slavíme Dušičky
07.09.2018

Proč slavíme Dušičky

Podzim jako by byl svou melancholickou náladou obdobím přímo předurčeným ke vzpomínání. Právě v tento čas tak slavíme tzv. Dušičky. Co to vlastně je?

Svátek můžeme najít pod řadou názvů, v kalendáři najdete uvedeno Památka zesnulých. Tento den připadá konkrétně na 2. listopadu. Z lidového názvu Dušičky lze odvodit jeho podstata. Během něj se křesťanských zvyklostí vzpomíná na zemřelé.

Tradici Dušiček konkrétně založila římskokatolická církev. Věřící se v tento den modlí za duše zesnulých. Dušičky jsou však zakotveny i v současné společnosti, v převážné míře ateisticky zaměřené.

Bez ohledu na příslušnost k víře si v tento den připomínáme všechny ty, kteří už mezi námi nejsou. Proto se tradičně chodí na hřbitov, kde se hroby zdobí věnci a květinami nebo jinými dekoracemi.

Původ tohoto svátku je ale mnohem hlubší. Ačkoli se jeho dnešní podoba odvozuje od konkrétní události, úplné počátky svátku lze vysledovat v dobách předkřesťanských u Keltů.

Ti zapalovali ohně, protože věřili, že duše mrtvých pak přijdou, mohou se u nich ohřát a symbolicky tak pobudou na chvíli opět se živými.

dušičky

Onou událostí předznamenávající současné vnímání Dušiček bylo vysvěcení římského Pantheonu v 7. století, kdy se vzpomínalo na ty, kterým se podařilo dosáhnout věčné blaženosti. Na její paměť pak slavíme Svátek všech svatých. Den poté je pak právě věnován i vzpomínce na ty, kteří oné blaženosti zatím naopak nedošli.

Jak se Dušičky slaví

Kromě návštěvy hřbitova, péče o hrob a tichého vzpomínání se v lidové slovesnosti tradičně Dušičky pojí s celou řadou zvyklostí a pověr, například s výrobou typického pečiva ve tvaru kostí. V anglosaském světě se naproti tomu slaví v poněkud jiném duchu.

Namísto klidného vzpomínání na ty, kteří už s námi nejsou, se hlavně v Americe tradičně drží Halloween provázený barevnými kostýmy a tradiční koledou plnou pamlsků, na kterou se vypravují děti.

Nese se tak v podstatně veselejším duchu než tuzemské Dušičky. Halloween se odehrává dříve, konkrétně 31. října, tedy den před Svátkem všech svatých.

I u nás se zvolna Halloween začíná prosazovat a dýně bývají typickou podzimní dekorací mnoha domů. Přestože bývá řadou lidí vnímán jakožto svátek importovaný, a tedy do značné míry „cizí“ a Dušičky jsou v českých zemích zakořeněny bezesporu silněji, faktem z historického hlediska zůstává, že je to právě Halloween, který má nejblíže k původnímu keltskému svátku zvanému Samhain.

Svátek zemřelých na sebe tedy bere celou řadu podob napříč světem. Ať se rozhodnete vyrazit k hrobům svých nejbližších, zapálíte si svíčku pouze doma a potichu zavzpomínáte, půjdete do kostela anebo je vám bližší lehce strašidelný Halloween, důležité je, že věnujete myšlenku všem těm, kteří nějakým způsobem hráli roli ve vašem životě.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

 

PROHLÉDNĚTE SI NAŠE NOVINKY Z BYTOVÉHO TEXTILU

 

 

 

INFORMACE PRO VÁS

O nás

Obchodní podmínky + GDPR

Doprava a platba

Kontakt

Blog

Napsali o nás

Hodnocení zákázníků

Reklamační formulář

 

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE

Ing. Pavel Hrzibek
Družstevní 5/391
Štěpánkovice
747 28

IČ: 87674599

DIČ: CZ8302275553

Jsme plátci DPH

 

INFORMACE PRO VÁS

 PO DOMLUVĚ SI MŮŽETE OBJEDNÁVKU VYZVEDNOUT U NÁS

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
© Copyright 2022 Ing. Pavel Hrzibek
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz