- Kategorie blogu
- Štítky blogu
- aerárium
- skleněná koule
- svatební floristika



Sledujte nás na FACEBOOKu
Můžete využít moderní platby















Když domov, tak vintage
Současný interiérový design si doslova libuje v protikladech. Protipólem strohého minimalismu se stal dekorativní vintage. Co to vlastně je a jak pomocí roztomilých dekorací svůj domov proměníte doslova k nepoznání?
Kde se vzal, tu se vzal – vintage
Velmi zjednodušeně bychom mohli říci, že pod pojmem vintage se ukrývá něco starého, starobylého. To ale samozřejmě neznamená, že svůj domov pod rouškou tohoto stylu proměníme ve skladiště čehosi notně omšelého.
Naopak – vintage si vybírá prvky, které čas dokonale prověřil a dnes jsou již klasickými a nestárnoucími. Proto je důležitým kritériem také kvalita. Současně tento styl tak trochu připomíná bydlení vaší babičky. A každý se jistě rád vrátí ve vzpomínce do bezstarostných časů, kdy nás milovaní prarodiče s láskou rozmazlovali.
Jak vypadá vintage
Vintage prvky tak působí trochu historizujícím dojmem, jsou velmi zdobné a romantické a kladou důraz na detail. Není divu, že si tento styl oblíbilo hlavně nemálo žen. To ale samozřejmě neznamená, že se nehodí do bydlení běžné rodiny. Zkrášlit s nimi můžete každou místnost, od ložnice po kuchyni, vintage umí vykouzlit to pravé „teplo domova“.
Oblíbeným motivem právě do kuchyně se stala levandule. Na květiny si tak třeba můžete pořídit půvabné květináče s tímto motivem a nádechem patiny. Obdobně sladit stejným dekorem můžete i další vybavení, třeba v podobě servírovacích táců.
Vintage si zakládá na lehkém závanu nostalgie a pocitu jakési hřejivé útulnosti, kterou by vaše bydlení mělo vyvolávat. Rozhodně tak není na místě se omezit výlučně na praktické zařízení domácnosti. Svoje místo tu tak mají svícny, obrázky a další drobnosti.
Všeho moc škodí
Nezapomeňte na to, že bydlení by mělo primárně stále sloužit k životu. Určitě neplatí, že čím více doplňků, tím více vintage. Doma se chceme cítit pohodlně a to zrovna moc nesplňuje výstavka nejrůznějších předmětů, ve které se téměř bojíme pohnout, abychom omylem neshodili porcelánovou sošku. Přemíru váziček ponechte raději v pohádkovém zámku princezen.
I když by se mohlo zdát, že vintage si příliš nerozumí s modernou, není tomu tak. Budete-li s ním zacházet citlivě, zapojit ho můžete prakticky kamkoli, včetně třeba bytu v paneláku. V takovém případě stačí ovšem jen pár doplňků. Dobrou volbou jsou třeba dekorativní polštářky na křesle nebo pléd ležérně přehozený přes pohovku.
Ve vintage mají svoje místo především tlumené neutrální a přírodní odstíny a jemné dekory. Sáhnout můžete po hnědé, krémové nebo šedé, ale také třeba cihlové. Výhodou je, že tyto barvy se velmi dobře kombinují i mezi sebou. Platí ale univerzální pravidlo, k sobě bychom neměli dávat více než tři odstíny, aby celek stále působil harmonicky. Ladění do vintage skýtá ideální prostor k odpočinku.