- Kategorie blogu
- Štítky blogu
- aerárium
- skleněná koule
- svatební floristika



Sledujte nás na FACEBOOKu
Můžete využít moderní platby















Jak se používá aranžovací hmota
Aranžovací hmota je oblíbeným pomocníkem všech kutilů a těch, kteří mají šikovné ruce. Jak se používá a co to vlastně je?
Co je aranžovací hmota
Aranžovací hmota je určena primárně pro živé květiny. Materiál totiž umí účinně absorbovat vodu, proto nám celé aranžmá dlouho vydrží. Jedná se o pěnovou směs, která je velmi jemná, ale současně dostatečně pevná na to, aby udržela celou dekoraci pohromadě.
Díky její struktuře ji můžete velmi snadno oříznout obyčejným ostrým nožem a upravit do žádoucího tvaru. Hmotu bude potřeba ořezat na míru nádobě, do které ji budeme vkládat a do které také zároveň plánujeme vyrábět naši dekoraci.
Jak se tento materiál vyrábí? Ve složení aranžovací hmoty najdete hlavně syntetickou pryskyřici, dále se přidávají tzv. nadouvadla a v neposlední řadě i aditiva a barviva. Výsledkem výrobního procesu je známá pěnová hmota oblíbená nejen mezi floristy. Dnes ji vyrábí celá řada firem.
Hotový produkt by měl vodu nasát rovnoměrně a dostatečně rychle. Současně ji nesmí ztrácet a musí být dostatečně pevný. Lze tak říci, že i v rámci aranžovacích hmot jednoznačně existují výrobky s rozličnou kvalitou.
Zelená nebo šedá hmota
Rozdíl v aranžovacích hmotách není patrný jen na první pohled v barvě. Zásadně se od sebe oba typy liší i svými vlastnostmi.
Zelená hmota lépe nasakuje vodu, je velmi křehká a jemná. Pokud tedy do aranžmá potřebujeme čerstvé květiny, použijeme právě hmotu zelenou. Rostliny si z ní lépe vláhu přijmou. Jestliže nebudeme využívat živé rostliny, můžeme použít tu šedou.
Ta má navíc i výhodu v tom, že je tužší, proto lépe drží vše, co do ní zapíchneme. Hodí se spíše na suché vazby nebo pro umělé květiny, při aranžování se z hmoty nebudou zbytečně odlamovat kousky. Proto ji ani není nutné máčet.
Jak se hmota pro aranžování používá
Použití aranžovací hmoty není tak úplně jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Měli bychom ji ponořit a nechat dostatečně nasáknout vodou tak, aby v sobě zbytečně nedržela pouze vzduch. Proto není vhodné ji jakkoli stlačovat nebo zatěžovat.
Dostatečně namočená hmota ztěžkne. Dokud plave a dokud z ní vyprchávají bublinky, měli byste ji nechat ve vodě. Dodržujte její ponoření, pod tekoucí vodou se vám ji pravděpodobně nepodaří namočit dostatečně.
Řádově stačí nechat hmotu máčet pouze pár minut, rozhodně ji nemusíte nechávat plavat přes noc. A pozor, nečekejte, že hmota nabude, svůj objem nezmění po namočení nijak a to je zcela v pořádku.
Tipy a triky pro práci
Pro práci s aranžovací hmotou není nutné, aby květy měly dlouhé stonky. Ale musejí určitě být zbavené veškerých listů trnů či jiných „překážek“. Delší stonky jsou jinak spíš nežádoucí, rostlina by totiž hůře nasávala vodu, tím pádem nám výsledek našeho úsilí tak dlouho nevydrží.
Květiny můžeme použít jakékoli, jen je vhodné je vždy před zapichováním do hmoty šikmo naříznout. Stonky se nám do hmoty budou vpichovat snáze. Předem si rozmyslete, jak má celá kompozice vypadat a postupujte uvážlivě.
Snažte se omezit opakované přepichování květin. V hmotě si naděláte zbytečné díry, které nepůjdou zahladit a budou vám překážet. Hmota kvůli nim přijde o svou pevnost a nebude ani dost stabilní.
Pro lepší zajištění hmoty v nádobě a lepší stabilitu výsledné dekorace ji můžeme zajistit také lepicí páskou nebo speciálním bodcem.
Pokud potřebujete v aranžovací hmotě delší dobu udržet vlhkost, můžete ji zabalit do mikrotenového sáčku. Vaším cílem je stejně hmotu (a případně i celou nádobu) překrýt květinami, tak se nemusíte obávat toho, že by sáček vypadal v celé kompozici nevzhledně.
Pokud vám to pojetí aranžmá umožňuje a vy si hmotu připravíte například na tácek, pravidelně ji kontrolujte, vodu bude možné i jednou za čas vždy dolít.