- Štítky blogu
- aerárium
- skleněná koule
- svatební floristika



Sledujte nás na FACEBOOKu
Můžete využít moderní platby















Floristika a její druhy
Víte, jaký je rozdíl mezi floristikou a aranžováním květin? Kdo je to florista a jak můžeme floristiku rozlišit dle použití? Právě na tyto otázky se budeme snažit odpověď v dalším textu.
Co je to floristika?
Floristika je poměrně nový výraz, který se u nás začal rozšiřovat na začátku 21. století. Po tímto výrazem se skrývá péče o řezané květiny, prodej a aranžování květin pro různé příležitosti. V reálu se můžeme setkat s tím, že se pojmy aranžování květin a floristika zaměňují.
Kdo je to florista?
Florista je osoba, která se věnuje péči o řezané květiny a jejich aranžování. Oproti klasickému prodejci květin, který vám kytici samozřejmě uváže také, je florista o úroveň výše. Pokud svěříte aranžování květin do jeho rukou očekávejte originální provedení, při kterém hraje roli tvar, způsob růstu i struktura rostlin.
Od floristů se očekává, že využívají fantazii, pokročilé techniky aranžování a nebojí se experimentovat. Své schopnosti si velmi často poměřují na různých soutěžích.
Dále se již podíváme na konkrétní typy floristiky či aranžování květin dle účelu či období, pro které jsou květiny připravovány.
Adventní a vánoční floristika
Jedná se o druh floristiky, která se věnuje aranžování a vázání květin spjatých s oslavou křesťanských svátků – Vánoc. Svůj základ získala adventní floristika již v průběhu času při prvních pohanských náboženských rituálech. Následně květinovou symboliku převzalo křesťanství, které ji začalo používat jako součást svých obřadů.
Zpočátku jednoduché dekorace tvořené smrkovými větvičkami, ovocem a lesními plody se začaly objevovat nejdříve v bohatších rodinách. Odtud se pak časem dostávají i k dalším lidem. Za určitý symbol Vánoc jsou považovány tzv. barborky, které byly tvořeny květinami s vůní, která pomáhala překonat pochmurné zimní období.
Co se používá ve vánoční floristice?
Pokud bychom si měli připravit věci, které budeme potřebovat pro vytvoření vánoční či adventní dekorace budou to následující propriety:
- Svíčky – jako symbol světla
- Zelené dřeviny – symbol životní síly a odvrácení všeho zlého (zimostráz, tis, jalovec, jmelí)
- Holé větve – symbolizují naději
- Plody – symbol zrození (jablka, rozinky, perníčky, křížaly, cukroví)
- Andělé – symbol zvěstování
- Věnec – jako symbol pro nekonečno
- Pyramida z jablek či různě zdobená, ramenové svícny
Tradiční vánoční ozdoby
Znáte výrazy jako plaz, svět, vrkoč nebo třesolka? Jedná se o typy vánočních ozdob, které se dříve používaly.
Polaz
Polaz si jednoduše poskládáte i doma. Můžete použít kouli těsta nebo bramboru či jablko. Do některého z těchto základů pak paprskovitě zabodávejte špejle, na které na koncích ozdobíte sušeným ovocem, nebo pentlí. Výsledný polaz se pak pomocí šňůrky zavěšuje do interiéru.
Barvy adventní a vánoční floristiky
Asi nejvíce se u vánočních dekorací setkáte s červenou barvou, která je chápána jako symbol vřelosti, boží lásky a dobrého srdce. Zářivě stříbrná a zlatá barva se používá v souvislosti se symbolikou otevírání nebe či vánoční hvězdou. Zelená je interpretována jako barva naděje a fialová je používána při církevních obřadech jako barva smutku.
Svatební floristika
Co je to svatební floristika? Kolem roku 1900 se poprvé objevila metodika, která se věnovala způsobu vázání a tvaru svatebních kytic. V kyticích se často používaly růže, karafiáty a asparát. Co se týče tvaru svatebních kytic používaly se dva – splývavé a kulaté. Kytice byly většinou tvarově stálé, což bylo na úkor větší váhy a pevnější konstrukce.
V současnosti je situace komplikovanější. Bere se v úvahu např. proporce svatební kytice, která by měla respektovat typ svatebních šatů a postavu nevěsty. Správné skloubení kytice a postavy nevěsty je hodně o zkušenosti floristy a optickém působení. Samozřejmě je třeba podobně postupovat i s dalšími květinovými doplňky na šatech nevěsty.
Jak tedy správně vybrat svatební kytici?
Při aranžování kytice se musí vždy vycházet z postavy i osobnosti nevěsty. Florista má poměrně obtížnou práci vše dobře sladit a případně korigovat přání nevěsty, které vždy nemusí být ideální. Podívejme se blíže vhodnou kytici dle postavy nevěsty.
U statnější nevěsty bychom měli pracovat převážně s většími květy. Svatební kytice bude mít průměr cca 20–30 cm a část nad rukou bude mít cca 10–15 cm.
V případě drobnější nevěsty se již používají menší květiny. Šířka výsledné kytice je také pouze 18–20 cm a nad rukou se objeví 8–10 cm.
Důležitá je také osobnost nevěsty, podle níž můžeme rozlišovat např. dívčí typ nevěsty, sportovní typ, elegantní typ, romantický typ, tradiční typ nebo extravagantní. Při určování vhodné osobnosti nevěsty hraje roli – věk, postava, rysy obličeje, vlasy či typ šatů.
Kde se bude svatba odehrávat?
Právě místo svatby se má rozhodující vliv i na množství a počet doplňků, které bude nevěsta potřebovat.
Při klasickém obřadu v oddací místnosti bude nevěstě stačit jedna menší svatební kytice. Pokud půjde o svatbu v kostele je použitá kytice větší a respektuje i horší osvětlení při obřadu, např. výběrem světlejších květů do kytice.
Jestliže máte rádi tradice a chcete mít krojovanou svatbu se všemi zvyky, pak bude mít florista náročnější práci.
Musí si prostudovat místní zvyklosti a tradice, které se mohou vztahovat i na druhy použitých květin, které mohou mít různé významy.
Jaké techniky se používají při tvorbě svatebních kytic?
Všechny použité způsoby tvorby kytice musí splňovat požadavky, které jsou na svatební kytici kladené.
- Všechny prvky kytice musí být zajištěny tak, aby nezměnily svou polohu
- Použitý materiál a rostliny nesmí ušpinit svatební šaty
- Výsledná kytice se musí pohodlně nést, tedy ne příliš těžká či objemná
- Kytice musí vydržet čerstvá minimálně 24 hodin
Mezi floristické techniky aranžování patří:
- Navazování na drát
- Navázání na glamélii – navazují se jednotlivé okvětní plátky
- Přichycení ozdobným drátkem nebo špendlíkem
- Vatičkování
- Dlahování
- Mechová technika – pro základ se používá svazek mechu nebo rašeliníku
- Vypichování do aranžovací hmoty
- Lepení lepidlem ve spreji nebo normálním
- Voskování
- Letování
- Laminování
- Háčkování
- Mačkání
Méně tradiční tvary svatebních kytic
S kulatými či splývavými tvary kytic se setkáte na obřadech poměrně často. Jde o určitou klasiku, která se u nás používá. Podíváme se však i na méně známé tvary kytic, které vás mohou překvapit.
Náramek – je ideální ke kratším šatům. Základem je náramek široký 3–4 cm ve středu s květinou většinou růží. Floristický materiál je pak přichycen na konstrukci např. z ozdobného drátku pomocí lepení nebo vatičkování.
Svatební věnec – základem této moderní kytice jsou jeden až dva kovové kruhy zdobené hedvábnou šňůrou nebo stuhou. Další floristický materiál se pak připevňuje vynutím a stáčením. Velmi často se používají méně známé druhy rostlin – pryšec, mučenka nebo orobinec. Důležité je věneček správně vyvážit a případně přidat i drobný úchyt pro palec, aby jej mohla mít nevěsta upevněný na dlani.
Svatební kytice Jo-Jo – tvar kytice připomíná oblíbenou dětskou hračku. Tato menší kytice je vhodná pro drobnější nevěstu a kratší svatební šaty. Základem jsou dva horizontálně postavené diskové korpusy. Na ně jsou aranžovány květiny tak aby splývaly rovnoměrně na obě strany.
Ozdoby do vlasů pro nevěstu
Ozdoby pro svatební den vybíráme opět dle svatebních šatů, kytice a způsobu úpravy účesu. Také použité materiály by měly ladit s případnými šperky a dalšími doplňky nevěsty. Ozdoby pak mohou být tvořeny např. jednotlivou květinou do vlasů na ozdobném drátku, symetrickou ozdobou, která se upevňuje na sponku. Mezi další ozdoby patří:
Diadém – dříve se jednalo o stužku vázanou kolem hlavy zdobenou myrtou, která se v současnosti změnila v malou korunku zdobenou okvětními plátky a zelení s plody.
Čelenka do vlasů – vzniká technikou lepení na původní jemné čelence. Je ideální do delších vlasů, které drží z čela.
Svatební věneček – používá se na bohaté rozpuštěné vlasy s drobnými květy. Kromě klasických floristických materiálů se dají použít i perličky. Na účes se upevňuje vlásenkami.
Svatební ozdoby pro ženicha
Říká vám něco pojem korsáž? Jde o anglický výraz, který znamená květiny k připnutí. A právě o tento typ ozdoby se nám jedná, pokud řešíme ozdoby pro ženicha. Při tvorbě korsáže se ideálně vychází z floristických materiálů, které byly použity na svatební kytici a doplňcích nevěsty.
Klasická květina na klopu – pro výrobu je použita květina nebo rostlinný materiál shodný se svatební kyticí. Pro dozdobení mohou být použity perličky, ozdobný drátek nebo stužka.
Kytice na klopu – jde o speciální ozdobu, která v podstatě kopíruje tvar a částečně i složení svatební kytice. Samozřejmě vše v mnohem menším měřítku. Většinou se jedná o tvar ve stylu svatebního věnce, žezla nebo vřetena.
K dalším oblastem, které řeší svatební floristika patří květinovou doplňky pro svatebčany, nejbližší rodinu a samozřejmě auta ženicha a nevěsty. Vše ideálně s podobnými květinami a materiály, které se používají na svatební kytici.
Zdroje informací:
- Wikipedie – Aranžování květin
- Svatební floristika – www.trebonsko.com
- Vánoční a adventní floristika – Mendelova lesnická a zemědělská univerzita Brno
- Dekorace pro adventní a vánoční období – www.floristikaweb.cz
- Adventní a vánoční vazba – Wikipedie
- Svatební floristika – www.floristsdesign.cz
- Když se řekne Florista – www.abecedazahrady.dama.cz
- Kdo je to florista – www.kvetinyonline.cz
- Vánoční floristika pro slavnostní chvíle – www.living.cz