- Štítky blogu
- aerárium
- skleněná koule
- svatební floristika



Sledujte nás na FACEBOOKu
Můžete využít moderní platby















Druhy květináčů a podle čeho vybrat ten pravý
Jak asi všichni vědí, pěstování květin v interiéru či exteriéru je nejen dobrá forma odreagování od běžného shonu ale přináší i další zdravotní benefity. Pěstování rostlin v interiéru má vliv na kvalitu vzduchu, což jistě každý ocení.
V tomto článku nebudeme řešit, kterou květinu či jinou rostlinu začít pěstovat. Blíže se podíváme na výběr správného květináče, kterému se při pěstování rostlin doma nebo u domu nevyhnete. Květináč ze správného materiálu a o správné velikosti má následně vliv např. na to, jak se nám bude s rostlinou manipulovat a zda se bude květině dařit.
Květinový obal není květináč
Víte, jaký je rozdíl mezi květináčem a květinovým obalem? Květináč má ve dnu otvory, kterými odtéká voda a zároveň si pomocí nich může rostlina natáhnout potřebnou vláhu. Pokud si chcete ušetřit práci se zaléváním či daná rostlina potřebuje více zalévat, je možné využít i tzv. samozavlažovací květináče se speciální konstrukcí.
Oproti tomu květinový obal má za úkol vodu zadržet a plní i estetickou funkci. Může se jednat o jednoduché mělké podtácky, které se umístí pod květináč nebo větší obaly, do kterých se vloží samotný květináč. Můžete se také setkat s označením obalové nádoby, kterou mohou být z různých materiálů a v různých velikostech.
Typy květináčů dle umístění
Budete pěstovat rostliny uvnitř nebo budou umístěny na balkóně či venku na zahradě apod.? Pak máte na výběr ze dvou typů květináčů:
Květináče do interiéru
U interiérových květináčů bude váš výběr poměrně jednoduchý. Většinou řešíte to, aby květináč dobře ladil se zbytkem interiéru, nepřevrátil se a byl dostatečně velký pro danou rostlinu. Do této skupiny patří dle použitého materiálu např.:
- Plastové květináče
- Keramické květináče
- Sklolaminátové květináče
- Květináče z vodního hyacintu
Květináče do exteriéru
Pokud bude květináč umístěn venku, už budete muset brát v potaz další faktory. Jde zejména o odolnost květináče proti mrazu a sněhu, vůči UV záření či odolnost proti nárazu. Je zřejmé, že i když můžete využít květináče z materiálů vhodných pro interiér je lepší se podívat po odolnějších materiálech. Mezi nejčastěji používané materiály patří např.
- Pozinkované květináče
- Polyratanové květináče
- Nerezové květináče
Materiály květináčů
Plastové květináče – jsou nejčastěji vyráběny z polypropylenu a patří k nejlevnějším variantám květináčů a truhlíků. K jejich výhodám patří nízká hmotnost, nejsou náročné na údržbu, k dispozici je velké množství barev i tvarů, takže se skvěle hodí do interiéru. Pro venkovní použití nejsou příliš vhodné.
Keramické květináče– typická barva keramického květináče je hnědooranžová – tj. barva vypálené hlíny. V současnosti jsou již k dispozici v celé řadě barevných kombinací a patří k velmi rozšířeným. Můžete je použít jak v interiéru, tak v exteriéru. Výhodou tohoto typu květináče jsou pórovité stěny, kterými se odpařuje voda a tím se rostlina lépe chrání před přílišným mokrem. Mezi nevýhody keramických květináčů patří vyšší křehkost a také nejsou tak lehké jako plastové květináče.
Sklolaminátové květináče – jde o materiál vytvořený ze skleněných vláken, které pak květináči dodávají potřebnou pevnost a tvrdost pryskyřice. Oproti keramickým květináčům jsem podstatně lehčí a samozřejmě jej můžete mít v různých barvách (opravdu vydrží) či tvarech. Skvěle se hodí jako designový doplněk do interiéru.
Květináče z vodního hyacintu – jde o stále více populárnější květináče z lehkého přírodního materiálu. Kromě hyacintu se používá i mořská tráva. Jsou ideální do interiéru pro osazení pokojovými bambusy nebo různými palmami.
Pozinkované květináče – kovové květináče z tenkého a lehkého plechu se využívají zejména v exteriéru, kde vypadají opravdu dobře. U pozinkovaných květináčů je nutná povrchová úprava, která ochrání povrch před korozí. Zároveň v nich najdete vnitřní látkovou vrstvu, která zabraňuje kontaktu zeminy s pozinkovaným povrchem. Pozor i na kyselost některých hnojiv, která může nepříznivě působit na kovový povrch.
Polyratanové květináče – příznivci klasického přírodního ratanu nebyli spojeni s jeho odolností vůči povětrnostním podmínkám a zimě. Proto přišla na trh jeho náhrada v podobě materiálu polyratan. Ratanové pruty jsou zde nahrazeny dráty, které jsou potaženy umělou hmotou. Vzhled polyratanových květináčů velmi dobře imituje povrch a barvu přírodního ratanu. Květináče se používají zejména v exteriéru s tím, že samotná květina je uložena uvnitř v pozinkované nádobě.
Nerezové květináče – zaujmou zejména svým moderním vzhledem z broušeného nerezu. Mezi jejich výhody patří vysoká pevnost a zároveň nízká váha. Lze je umístit v interiéru i exteriéru a díky podvozku s kolečky se vyplatí i pro těžší rostliny.
Méně známé květináče a dle použití
Kromě výše uvedených relativně běžných typů květináčů existují také květináče z jiných materiálů nebo pro jinou situaci či umístění. A právě na ty se podíváme nyní.
K méně tradičním květináčům patří např. litinové nebo mosazné květináče, které jsou vyrobeny z proplétaných pásků z daného materiálu. Jde o velmi reprezentativní obaly na květiny, ovšem s vyšší hmotností.
Mezi další poměrně hodně trendy květináče patří gabionové květináče. Jsou alternativou k běžným květináčům. Jde v podstatě o klec tvořenou z pevných pozinkovaných drátů. Do spodní části tohoto květináče se vždy skládají kameny dle vlastního uvážení. Tím získáte zcela originální vzhled květináče.
Květináče na zavěšení
Chcete pěstovat květiny či bylinky na balkonu nebo terase? Pak se vám budou hodit speciální závěsné květináče většinou z plastu, které můžete mít i jako samozavlažovací. K dispozici máte opět různé barvy i imitace povrchů, které budou ladit k vašemu dalšímu vybavení.
Nástěnné a vertikální květináče
Dát si květináč na stěnu už není žádný problém. Zvlášť v místech, kde máte málo místa jde o perfektní řešení. Dnešní moderní květináče jsou zároveň i designovým doplňkem v domácnosti. Při využití vertikálního květináče, kdy jsou nádoby osazeny jako kaskáda pak máte k dispozici i větší plochu, kam můžete začít sadit bylinky nebo květiny.
Truhlíky
Stálice v sortimentu květináčů to jsou truhlíky. Truhlíky jsou vyráběny z různých materiálů od různých plastů až po dřevěné varianty, které se dobře vyjímají na balkonech. Novinkou jsou truhlíky určené přímo na zábradlí. Uchycují se samotným květináčem, který má pro zábradlí připravený prořez. Odpadá tedy klasické uchycení na různé háky.
Pár tipů pro výběr květináče
- Kulaté květináče vypadají lépe než hranaté.
- Květináče z plastu či dřeva dokáží akumulovat teplo.
- Květináč by neměl být vyšší než rostlina
Zdroje:
http://rodina-finance.cz/bydleni/kvetinace-vyber-druhy
http://www.e-kvetinace.com/kvetinace/
https://www.kvetinace-shop.cz/kvetinace/0/0/2/13
http://www.mini-zahrada.cz/cz-texty-49.html