- Kategorie blogu
- Štítky blogu
- aerárium
- skleněná koule
- svatební floristika



Sledujte nás na FACEBOOKu
Můžete využít moderní platby















Betlémská tradice historie a současnost
Betlémy jsou neodmyslitelnou součástí Vánoc. Přináší radost nejen dětem, ale i dospělým. Zároveň slouží jako připomenutí biblického příběhu o narození Ježíše Krista v Betlémě a v neposlední řadě také jako krásná vánoční dekorace.
Tato malá umělecká díla mají dlouhou tradici, která vychází ze středověkého stavění živých jesliček i uměleckého zobrazování narození Ježíška.
Klasický betlém ukazuje Svatou rodinu, tedy Ježíška v jeslích, Josefa a Marii, kterou doplňují osel, volek a anděl s nápisem Gloria in excelsis Deo. Oblíbená je i rozšířená verze betlému, ve které kromě hlavního tématu naleznete pastýře, ovce, tři krále a mnoho dalších postav, zvířat, staveb a jiných motivů.
Vznik tradice stavění betlémů
Tradice stavění betlémů je velmi stará a za jejím rozšířením stojí řád Jezuitů. Ti se nechali inspirovat kamennou skulpturou sochaře Arnolfa di Cambia v bazilice Santa Maria Maggiore v Římě. Dílo, které znázorňuje klanění tří králů Ježíškovi, posloužilo jako předloha pro první dřevěné betlémy, které tento řeholní řád začal šířit po celé Evropě.
První zmínka o betlému pochází z města Coimbra v Portugalsku, ale je pravděpodobné, že se betlémy vyskytovaly již dříve. V českých zemích se naši předci mohli poprvé na betlém podívat v roce 1562 v kostele sv. Klimenta v Praze.
Od té doby se betlémy staly velmi oblíbenou připomínkou biblických událostí spojených s narozením Páně. Jezuité využívali tato malá umělecká díla jako prostředek, který podporoval katolickou církev v době reformace.
Betlémy a České země
Již během 16. století se betlémy rozšířily i do dalších českých měst. Postupem času se začaly vyřezávat figurky do betléma i v životní velikosti nebo betlémy s bohatou výzdobou. Také vznikaly nové doplňující postavy a zvířata.
Některé scenérie byly doslova epochální. V domácnostech si lidé stavěli malé soukromé betlémy a některé rodiny je vystavovaly za okny svých domů.
Oblibu betlémů téměř zastavilo nařízení Marie Terezie v roce 1751, které s okamžitou platností zakazovalo vánoční hry v kostelech a stavění betlémů. Panovníci viděli betlémářství jako dětinský zvyk nedůstojný církve.
Přestože se tento zákaz týkal i domácností, tradici se nepodařilo umlčet, a právě v době vlády Marie Terezie a Josefa II. se betlémy začaly hojně vyskytovat v miniaturních verzích a rodiny si je pečlivě a tajně opatrovaly.
K dalšímu rozvoji malých betlémů došlo v průběhu 19. a 20. století. Vánoční betlém byl oblíbený zejména v podhůřích a stavěl se pod vánoční stromek, který se objevil v domácnostech od 19. století. Lidé už při tvorbě betlémů nepoužívali jen dřevo, ale vznikaly i betlémy z papíru nebo vosku.
Betlémy a současnost
Betlémy jsou oblíbené i v současné době. Pro mnohé je vánoční výzdoba bez betlému nemyslitelná, a proto se scenérie zobrazující narození Ježíška objevují téměř pod každým vánočním stromečkem. Možnost vystavit si betlém doma a případně ho doplnit o další figurky potěší nejen nejmenší, ale i dospělé.
Velký výběr vánočních betlémů najdete zde.