Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
Blog
Originální plastové obaly a květináče
16.03.2023
Originální plastové obaly a květináče
Barevné plastové obaly na květináče vás budou inspirovat při krášlení vašeho domova. Jejich hlavní výhodou je to, že je můžete měnit podle nálady. číst celé
Jaro opět přichází
13.02.2023
Jaro opět přichází
Přicházející jaro je obdobím, kdy nás čeká nejen práce na zahradě, ale také si můžeme tento krásný čas zpříjemnit originálními zahradními dekoracemi. číst celé
Dekorační metráž a její použití
13.02.2023
Dekorační metráž a její použití
Jestliže máte rádi originální prvky na vašem oblečení nebo například na kabelce, pak je dobrým tipem využít flitry nebo zajímavé řetízky v dekorační m... číst celé
Zobrazit všechny články

Sledujte nás na FACEBOOKu

 

Můžete využít moderní platby

/fotky65856/www.thepay.cz_1.png

 

HODNOCENÍ ZÁKAZNÍKŮ

Přidáno 29. 12. 2022
100%
rychlost dodání, produkt splnil očekávání
 
Přidáno 22. 12. 2022
100%
Vše OK.

Přidáno 12. 12. 2022

100%
Krásný bohatý výběr. Vše pečlivě
zabaleno a brzké doručení - andílci od Vás budou
krásným dárkem. Děkuji

 

 

                                                      

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Betlémská tradice historie a současnost
13.11.2018

Betlémská tradice historie a současnost

Betlémy jsou neodmyslitelnou součástí Vánoc. Přináší radost nejen dětem, ale i dospělým. Zároveň slouží jako připomenutí biblického příběhu o narození Ježíše Krista v Betlémě a v neposlední řadě také jako krásná vánoční dekorace.

Tato malá umělecká díla mají dlouhou tradici, která vychází ze středověkého stavění živých jesliček i uměleckého zobrazování narození Ježíška.  

Klasický betlém ukazuje Svatou rodinu, tedy Ježíška v jeslích, Josefa a Marii, kterou doplňují osel, volek a anděl s nápisem Gloria in excelsis Deo. Oblíbená je i rozšířená verze betlému, ve které kromě hlavního tématu naleznete pastýře, ovce, tři krále a mnoho dalších postav, zvířat, staveb a jiných motivů.

betlém anděl

Vznik tradice stavění betlémů

Tradice stavění betlémů je velmi stará a za jejím rozšířením stojí řád Jezuitů. Ti se nechali inspirovat kamennou skulpturou sochaře Arnolfa di Cambia v bazilice Santa Maria Maggiore v Římě. Dílo, které znázorňuje klanění tří králů Ježíškovi, posloužilo jako předloha pro první dřevěné betlémy, které tento řeholní řád začal šířit po celé Evropě.

První zmínka o betlému pochází z města Coimbra v Portugalsku, ale je pravděpodobné, že se betlémy vyskytovaly již dříve. V českých zemích se naši předci mohli poprvé na betlém podívat v roce 1562 v kostele sv. Klimenta v Praze.

Od té doby se betlémy staly velmi oblíbenou připomínkou biblických událostí spojených s narozením Páně. Jezuité využívali tato malá umělecká díla jako prostředek, který podporoval katolickou církev v době reformace.

Betlémy a České země

Již během 16. století se betlémy rozšířily i do dalších českých měst. Postupem času se začaly vyřezávat figurky do betléma i v životní velikosti nebo betlémy s bohatou výzdobou. Také vznikaly nové doplňující postavy a zvířata.

Některé scenérie byly doslova epochální. V domácnostech si lidé stavěli malé soukromé betlémy a některé rodiny je vystavovaly za okny svých domů.

Oblibu betlémů téměř zastavilo nařízení Marie Terezie v roce 1751, které s okamžitou platností zakazovalo vánoční hry v kostelech a stavění betlémů. Panovníci viděli betlémářství jako dětinský zvyk nedůstojný církve.

Přestože se tento zákaz týkal i domácností, tradici se nepodařilo umlčet, a právě v době vlády Marie Terezie a Josefa II. se betlémy začaly hojně vyskytovat v miniaturních verzích a rodiny si je pečlivě a tajně opatrovaly.

K dalšímu rozvoji malých betlémů došlo v průběhu 19. a 20. století. Vánoční betlém byl oblíbený zejména v podhůřích a stavěl se pod vánoční stromek, který se objevil v domácnostech od 19. století. Lidé už při tvorbě betlémů nepoužívali jen dřevo, ale vznikaly i betlémy z papíru nebo vosku.

Betlémy a současnost

Betlémy jsou oblíbené i v současné době. Pro mnohé je vánoční výzdoba bez betlému nemyslitelná, a proto se scenérie zobrazující narození Ježíška objevují téměř pod každým vánočním stromečkem. Možnost vystavit si betlém doma a případně ho doplnit o další figurky potěší nejen nejmenší, ale i dospělé.

Velký výběr vánočních betlémů najdete zde.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

 

PROHLÉDNĚTE SI NAŠE JARNÍ A VELIKONOČNÍ DEKORACE

 

 

 

INFORMACE PRO VÁS

O nás

Obchodní podmínky + GDPR

Doprava a platba

Kontakt

Blog

Napsali o nás

Hodnocení zákázníků

Reklamační formulář

 

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE

Ing. Pavel Hrzibek
Družstevní 5/391
Štěpánkovice
747 28

IČ: 87674599

DIČ: CZ8302275553

Jsme plátci DPH

 

INFORMACE PRO VÁS

 PO DOMLUVĚ SI MŮŽETE OBJEDNÁVKU VYZVEDNOUT U NÁS

© Copyright 2022 Ing. Pavel Hrzibek
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz