- Kategorie blogu
- Štítky blogu
- aerárium
- skleněná koule
- svatební floristika



Sledujte nás na FACEBOOKu
Můžete využít moderní platby















Aerárium - zahrádka v kouli
Máte tak po ruce nejen svůj vlastní kousek přírody, ale funguje to také jako velice vkusná dekorace. Jak jej založit a poté se o něj starat? Dočtete se v našem návodu na aerárium!
Zakládáme aerárium
Založit aerárium není žádný velký problém. Pro začátek budete potřebovat pár věcí:
- aerárium - dá se koupit v našem e-shopu, nebo ve floristických potřebách
- rostlinku - používají se rostliny, které umí čerpat vzdušnou vlhkost; vhodné jsou tedy rozhodně sukulenty, kaktusy, řada masožravých rostlin i mini orchideje, či jakákoli jiná méně náročná rostlina
- substrát - záleží na zvolené rostlině
- provázek nebo lanko - slouží k zavěšení celého výtvoru do prostoru
- květináč - nebo jakákoli jiná nádoba, která poslouží jako stojánek po dobu plnění aerária
- lžíci a pinzetu - na manipulaci se vším, s čím manipulovat budeme
- ozdoby - různé kamínky, mušle, zkrátka cokoli, čím můžete aerárium obohatit; dokonce můžete vytvořit celou ozdobnou směs, kterou zasypete substrát, čímž můžete celé aerárium lépe sladit s interiérem
- podložku - abyste neušpinili stůl, kde budete pracovat, úplně postačí noviny
Připraveni? Tak jdeme na to! Osazování aerária je zahradnická a kreativní činnost dohromady. Tvoříme nejen něco krásného, ale zároveň i funkčního. Na to musíme po celou dobu myslet. Na trápící se rostlinku zase tak pěkný pohled není. Proto jí musíme vytvořit optimální podmínky.
Osázení
Na úplné dno nasypeme nějakou drenáž, např. písek, či drobný štěrk. Uprostřed vrstvičky vytvoříme důlek, do kterého nasypeme substrát. Ten volíme samozřejmě podle rostliny. Poté vyjmeme rostlinku z původního substrátu, očistíme kořínky od jeho zbytků a pinzetou zastrčíme do aerária.
Všechny kořínky pečlivě schováme, aby se k ní dobře dostávaly živiny. Jakmile je rostlina dobře zasazená, můžeme ještě substrát zasypat okrasnou směsí a dozdobit mušličkami a kamínky, nebo čímkoli jiným, co se vám bude líbit.
Zavěšení
Hotové aerárium už zbývá jen zavěsit. Háček použijte podle materiálu, ze kterého je strop vyroben. Hlavně se ujistěte, že opravdu dobře drží, aby aerárium někomu nespadlo třeba na hlavu. To by byla věčná škoda jak hlavy, tak vašeho úsilí.
Péče o hotové aerárium
Záleží samozřejmě na rostlince, ale většinou platí, že jej stačí zalévat 1× týdně, v zimě potom jednou za 14 dnů. Dávejte pozor, abyste jej nepřelili. K zalévání používejte lžičku nebo polévkovou lžíci.
Tip!
Pokud nechcete do aerária dávat živou rostlinu, můžete ji nahradit téměř čímkoli jiným. Můžete použít umělou rostlinu, tím pádem vám odpadne práce s péčí o ni, nebo můžete aerárium vyplnit něčím úplně jiným!
Ať už je to kombinace barevných písků, či kamínků, nebo přírodniny jako šišky, kameny, mech, větvičky stromů, ale i např. různé porcelánové, keramické, nebo dřevěné figurky, zkrátka fantazii se rozhodně meze nekladou.
Z aerária by dokonce mohla být krásná svítilna se svíčkou! Velký výběr skleněných aerárií najdete zde.